výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Sbíráme bylinky společně s dětmi – Mateřídouška obecná

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

25.07.2013 Publikoval(a) (405)
Rubrika: Pěstujeme

materidouskaPrázdninové výlety do přírody nemusí být jen za koupáním, ale také sběr bylinek např. mateřídoušky může být pro děti úžasným zážitkem. V dětství jsem ji sbírala se svou babičkou. Ta vůně i krásná fialová barva, na tu nelze opravdu zapomenout.

Mateřídouška roste především na slunných stráních, mezích a pasekách, kde tvoří husté a souvislé polštářovité porosty. Proto až budete s dětmi vyrážet na sběr mateřídoušky, nezapomeňte se vybavit kalhotami s dlouhými nohavicemi, dále také  látkovou taškou a nůžkami. Samozřejmostí je pití a drobná svačinka pro bylinkáře. Však víte sama, když vyrážíte s dětmi, jak jim vždycky venku vyhládne.

Kdy vlastně vyrazit na výlet?

Kvetoucí nať sbíráme bez dřevnatých částí a kořene, během června až srpna na počátku květu mezi dvanáctou a druhou hodinou odpolední. Nať stříháme nůžkami a ukládáme do látkové případné papírové tašky. Nedáváme do igelitu.

Během procházky svým dětem povyprávějte, co vlastně z mateřídoušky lze připravit, jaké má účinky pro naše zdraví. Slíbit jim můžete i vonný polštářek, pytlíček nebo panenku. Věřte, že je i nožičky nebudou bolet, když se budou těšit na tak krásnou odměnu.

Jaké účinky má mateřídouška na naše zdraví

Květ mateřídoušky obsahuje řadu silic, které působí proti zánětům, zlepšují trávení, spánek, působí na dýchací cesty, je proti kašli.

Jak můžeme nať využít?

1)      ČAJ

Pro lepší trávení, spánek a proti kašli je výtečný čaj ze sušené mateřídoušky.

–          3 lžičky sušené natě přelijeme hrnkem vroucí vody, louhujeme přikryté asi 15 minut, scedíme a pijeme 2 -3 šálky denně.

 

2)      MATEŘÍDOUŠKOVÝ SIRUP –

Při nachlazení, kašli a nemocech dýchacích cest.

–          2 hrsti kvetoucí natě spařit ½ litrem vroucí vody, louhovat přes noc. Druhý den výluh přes plátno scedíme, květy vymačkáme do výluhu, přidáme med nebo 0,5 kg cukru, použila jsem fruktózu, případně citrónovou šťávu, svaříme do hustoty sirupu. Dáme do chladu. Podáváme dětem i dospělým 2 lžičky sirupu denně při kašli a nachlazení.

 

3)      VYUŽITÍ V KUCHYNI –

Kombinujeme s tymiánem. Patří do jedné skupiny. Používá se ke kořenění masových a zeleninových pokrmů.

 

Voňavý mateřídouškový med –

Lze použít květový med, do kterého naložíme snítky rozkvetlé mateřídoušky či tymiánu. Med užíváme do čaje při nachlazení. Med zahřejeme ve vodní lázni na mírném ohni, až se rozpustí a vložíme do něj čerstvou mateřídoušku. Necháme uležet týden v uzavřené sklenici.

Víte, jak se říká mateřídoušce? Douška, mateřinka, douška mateří, mateřinka, vonný tým.

 

polstarky, pytliky4)      Polštářky, panenky a látkové hračky pro děti s mateřídouškou

Jste kreativní, baví vás šití? Tak pro Vás bude jistě hračka ušít polštářek nebo pytlíček, který naplníte sušenou mateřídouškou. Vaše dítka už nebudou chtít spát na ničem jiném. Polštářky a panenky jsou dobrými kamarády do postýlky na spaní, svou vůní uklidňují a přinášejí sladké sny.

Nejste příliš zručná v šití? Nezoufejte. Jistě doma máte nějakou panenku, případně látkovou hračku, kterou jste možní chtěla vyhodit? Určitě to nedělejte. Náplň z panenky vyndejte a použijte sušenou mateřídoušku a zašijte. Stará zapomenutá panenka bude mít u vašich dětí opět úspěch.

Mateřídouška pro děti

Mateřídouška je bylinka tzv.“maminkovská“. Neměla by chybět v základní čajové směsi pro děti na bolení bříška. Vyhněte se pravidelné konzumaci, pouze při potížích.

Až přijdeme domů

Bylinky vyndáme z tašky, sušíme je přirozeným teplem ve vzdušné a teplé místnosti. Můžeme je svázat do kytičky nebo sušíme na ošatce či čistém papíře. Při sušení je nepřevracíme, snadno se drolí. Bylinka si při správném sušení zachová svou barvu, aromatickou vůni a nahořklou chuť.

Už víte, kam zítra s dětmi vyrazíte? No přeci na mateřídoušku!

Máte i Vy nějaký recept na to, jak mateřídoušku zpracovat? Zašlete nám  jej do redakce na email: lenka.step@post.cz. Rádi jej publikujeme. Těšíme se.

 

Použitá literatura:

1)      Bohne, Volk, Dittus – Bar, Léčivé bylinky ve vaší zahrádce a kuchyni, Computer Press, Brno 2011

2)      Krohnová, M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2011

3)      www.lecivapriroda.cz

4)      www.bylinky.zdrave.cz

 

Leave a Reply

MojeGalanterka